Marcin Olak. gitarzysta

Kim jest Marcin Olak? | Marcin Olak Trio | Marcin Olak Quartet - Bessarabian Journey
Spontaneous Chamber Music | Solo


Solo.
Solo.
Solo.

Marcin Olak

Gitarzysta jazzowy, kompozytor, muzyk improwizujący i eksperymentujący. Gra na gitarach akustycznych i elektrycznych, traktując je w oryginalny sposób. Zazwyczaj gitara w jazzie - jakakolwiek by nie była - funkcjonuje jako instrument linearny. Gitarzyści najczęściej grają kostką, a zatem są w stanie zagrać jednogłosową melodię lub akordy. Marcin Olak - z wykształcenia gitarzysta klasyczny - gra inaczej. Tworzy wielopoziomowe, rozbudowane faktury, wykorzystując możliwości dynamiczne i artykulacyjne instrumentu - tak, jak jest to przyjęte w europejskiej tradycji gitarowej. Dzięki temu możliwości wyrazowe stają się zdecydowanie bliższe temu, czego słuchacze zwykle spodziewają się po fortepianie.

Marcin chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyką współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free - jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Marcin także aranżuje i komponuje: jest autorem utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek, nie stroni także od większych form.

Marcin występował na licznych festiwalach: JazzArt, Ad Libitum, Bridges, Fre3 Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days, Warszawska Jesień i wielu innych.

Marcin jest także ceniony jako muzyk sesyjny. Ma na koncie współpracę z wieloma wybitnym artystami: m.in. z Leszkiem Potasińskim, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Występował także z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i innymi. Gitarzysta ma na koncie koncerty w najbardziej prestiżowych salach w Polsce, nagrania i koncerty dla radia i telewizji. Nie stroni też od sceny klubowej.

W wolnych chwilach Marcin Olak pisuje felietony, które ukazują się na portalu Jazzarium.pl.

Wybrana dyskografia:

 • Marcin Olak Quartet, Bessarabian Journey (Fundacja Słuchaj, 2016)
 • Zakrocki/Olak/Wielecki, Spontaneous Chamber Music, vol. 1 (Fundacja Słuchaj, 2016)
 • Agusti Fernandez & Ad Libitum Ensamble, River Tiger Fire (Fundacja Słuchaj, 2015)
 • The Intuition Orchestra, To The Inside (ForTune, 2014)
 • Marcin Olak Trio, Crossing Borders (Luna Music, 2012)
 • Marcin Olak Trio, Simple Joy (4Ever Music, 2008)
 • Polish Jazz 2007 (składanka, Polonia Records 2008)
 • Marcin Olak Trio, Zealot (J3.16, 2005)

Fragmenty recenzji:

Gra Olaka, nieskazitelna pod względem technicznym, odznacza się umiarem, elegancją i piękną frazą.
Bogdan Chmura, Hi-Fi i Muzyka

Olak traktuje swoją gitarę podobnie jak kompozytor "Astigmatic" traktował fortepian. Umie wydobyć z niej melodię, ale i skomplikowane brzmieniowe faktury.
Łukasz Jaroń, KulturaOnline.pl

Marcin Olak - gitarzysta, kompozytor, człowiek oddany muzyce jazzowej i muzyce współczesnej. Pewnie jeden z najjaśniejszych punktów naszej nie tylko gitarowej, ale także w ogóle muzycznej sceny.
Maciej Karłowski, Jazzarium.pl

Marcin Olak jest na All About Jazz, Facebooku i Instagramie.Trio.

Marcin Olak Trio

Marcin Olak Trio, Crossing Borders Marcin Olak Trio, Simple Joy Marcin Olak Trio, Zealot

Jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie jazzowej. Trio porusza się na pograniczu jazzu i współczesnej kameralistyki, łącząc różne tradycje muzyki improwizowanej. Repertuar zespołu to głównie kompozycje Olaka, choć czasem muzycy sięgają po tematy innych kompozytorów. Warto wspomnieć o miniaturach Witolda Lutosławskiego, nagranych na trzeciej płycie zespołu - Marcin jest jednym z nielicznych muzyków, którzy kiedykolwiek dostali zgodę spadkobierców mistrza na zrobienie własnych opracowań.

Marcin Olak Trio to:

Marcin Olak - gitary,
Maciej Szczyciński - bas,
Krzysztof Szmańda - perkusja.

Trio zagrało na wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, m.in. Warsaw Summer Jazz Days, FRE3 JAZZ DAYS, Jazz Juniors, i wielu innych.

Dyskografia:

 • Marcin Olak Trio, Crossing Borders (Luna Music, 2012)
 • Marcin Olak Trio, Simple Joy (4Ever Music, 2008)
 • Marcin Olak Trio, Zealot (J3.16, 2005)

Posłuchaj utworu z naszej trzeciej płyty:A to zupełnie nowa rzecz. Pracujemy teraz nad nową płytą, to jeden ze szkiców:


Więcej nagrań znajdziesz na soundcloud.com/olaque.
Tu możesz pobrać notkę info i rider tria.Quartet.

Marcin Olak Quartet

Marcin Olak Quartet. Bessarabian Journey.

Marcin Olak Quartet to projekt łączący muzykę tradycyjną ze współczesną, improwizowaną kameralistyką. Tradycyjne melodie z Besarabii są przetworzone przy użyciu współczesnych technik kompozytorskich, i stają się punktem wyjścia do budowy form otwartych. Zestawienie pięknych, słodko-gorzkich melodii z z improwizacjami otwartymi i jazzowymi wydaje się być dość odważnym zabiegiem - ale taka była koncepcja tego projektu. Co mogłoby się wydarzyć, gdyby tamta kultura wciąż się rozwijała, gdyby ta muzyka była wciąż żywa? "Bessarabian Journey" to eksperyment, w którym próbujemy zaproponować jedną z możliwych odpowiedzi.

Marcin Olak Quartet to:

Marcin Olak - gitary
Patryk Zakrocki - altówka
Maciej Szczyciński - bas
Krzysztof Szmańda - perkusja

Płyta Marcin Olak Quartet ukazała się w kwietniu 2016 nakładem Fundacji Słuchaj, patronat medialny nad wydawnictwem sprawuje portal Jazzarium.pl.

Fragmenty recenzji:

Komunikatywne, piękne motywy (np. Shabes Nign I czy Karliner) przywodzą na myśl namiętną grę składu Bar Kokhba Johna Zorna. I tak jak nowojorczycy, tak i kwartet Olaka sytuuje w kontekście zaawansowanej improwizacji, czemu zawdzięczamy nieraz zaskakującą narrację, a nawet ryzykowne decyzje. Olak prezentuje, że bliskie mu jest i klasyczne piękno, i Ribotowski pazur, i Monderowska amorficzność.
Bogdan Chmura, Hi-Fi i Muzyka

Każdy z muzyków wykonuje tu fenomenalną robotę i żadnego nie można wyróżnić; choć momentami rzecz ociera się o czystą abstrakcję, to całość oddziałuje na słuchacza kojąco, aż do zaskakującego, niemal rockowego końca.
Adam Domagała, Jazz Forum

Widać, a w zasadzie słychać na tej płycie kawał solidnej roboty wykonanej przy komponowaniu, aranżacji i opracowaniu całości. Wyróżnianie któregokolwiek z muzyków byłoby krzywdą dla pozostałych. Na wysokie oceny zasłużył bez wyjątku cały kwartet.
Krzysztof Komorek, Polish-jazz.blogspot.com

Posłuchaj fragmentu naszej płyty:

Więcej nagrań znajdziesz na soundcloud.com/olaque/sets/marcin-olak-quartet.
Tu możesz pobrać notkę info i rider kwartetu.Obrazek taki.

Spontaneous Chamber Music.

Zakrocki/Olak/Wielecki: Spontaneous Chamber Music, vol. 1

Istotą tego projektu jest improwizacja. Otwarta, niczym nieskrępowana.

Spontaneous Chamber Music to Patryk Zakrocki, grający na altówce, mbirze elektrycznej i oscylatorach, oraz Marcin Olak, gitarzysta. Muzycy grywają w duecie, ale chętnie zapraszają do współpracy innych artystów - i te spotkania stają się pretekstem do kolejnych muzycznych poszukiwań. Na debiutanckim albumie Spontanous do zespołu dołączył Mikołaj Miki Wielecki, znakomity perkusjonista i improwizator.

Muzycy mają za sobą różne doświadczenia: występowali na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce (i kilku na świecie), grali z orkiestrami symfonicznymi - czasem nawet swoje własne utwory. Komponowali i wykonywali muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Prowadzili warsztaty i lekcje mistrzowskie. Wykonywali utwory kompozytorów współczesnych i muzykę dawną. Prowadzili zespoły i pracowali jako muzycy sesyjni. Łączy ich wrażliwość i chęć wspólnego szukania nowych dźwięków. I o tym właśnie jest ten projekt.

Pierwszy album tria, "Spontaneous Chamber Music, vol. 1." ukazał się w styczniu 2016, nakładem Fundacji Słuchaj. Płyta znalazła się w dwóch zestawieniach najlepszych albumów jazzowych 2016 r. portalu Polish Jazz.

Posłuchaj - to fragment naszej debiutanckiej płyty:To natomiast jeden z utworów zaimprowizowanych podczas koncertu w poznańskim Dragonie:


Więcej nagrań znajdziesz na soundcloud.com/olakzakrockiwielecki.
Jesteśmy też na Facebooku: www.facebook.com/olakzakrockiSolo.

Marcin Olak. Solo.

To wyjątkowa sytuacja. Muzyk ma do dyspozycji tylko swój instrument, swoją wrażliwość, pomysłowość, swoje umiejętności. Nie ma zespołu, za którym można się schować, nie można mieć gorszego dnia. To chwila prawdy.

Marcin Olak w zasadzie zaczynał od takiej formuły: z wykształcenia gitarzysta klasyczny, zagrał wiele solowych koncertów. Jednak gitarzysta klasyczny gra utwory już skomponowane, a Marcina na dłuższą metę nie interesowało pozostawanie w jakichkolwiek ramach. Już jako student wolał utwory, w których mógł improwizować: czy to kadencje w sonatach klasycznych, czy części aleatoryczne lub formy otwarte w utworach współczesnych. Jako kompozytor Marcin w swoich utworach łączy kameralistykę i jazz, a w improwizacjach wplata elementy pozostające poza idiomami.

To w zasadzie było tylko kwestią czasu. Marcin, bogatszy o nowe doświadczenia, wrócił do formuły solowych występów. Tyle, że improwizowanych.

Podczas antyrecitalu - jak sam muzyk mówi o tych koncertach - wydarzyć się może wszystko. Aleatoryka i sonoryzm splatają się z polifonią; improwizacja, na pierwszy rzut oka jazzowa, ewoluuje w stronę fugi, a kończy jako strumień świadomości. Podsumowany na przykład klasyczną kadencją. Lub czymkolwiek innym.

przeczytaj recenzję improwizowanego koncertu Marcina na Jazzarium.pl© www.marcinolak.com 2014. Tę stronę - jak i wszystko inne - robię na chwałę Bożą, a dedykuję mojej Żonie.

Marcin Olak. Gitarzysta Aktualności Info/Projekty Do pobrania Koncerty Muzyka Płyty Kontakt marcinolak.com in English